Zakupy na raty, czy zawsze bezpieczne dla klienta?

Kredyt konsumencki spotyka się nie tylko w bankach, ale również w strefie handlowej. Kredyty ratalne to często obowiązkowa sprawa, jeżeli nie jesteś w stanie wygenerować w budżecie wymaganej do transakcji kwoty. Czy zakupy ratalne charakteryzują się wysokim poziomem bezpieczeństwa?

Kredyt ratalny, a obowiązek zakupu towaru

Kredyty ratalne sklepy podpisują najczęściej w filozofii maksymalizacji prowizji. Faktycznie otrzymujesz propozycję bardzo niskiej raty miesięcznej. Z drugiej strony masz do czynienia z wydłużeniem okresu spłaty, co powoduje konsekwencje w postaci wzrostu całkowitych kosztów zobowiązania. Niektórzy kredytobiorcy, klienci dużych marketów widzą ten problem i zgłaszają się po rozwiązanie niekorzystnej umowy. Oczywiście rozwiązanie umowy kredytowej jest możliwe, natomiast za produkt i tak musisz zapłacić, co jest częstym nieporozumieniem właśnie przy kredytach ratalnych. Klienci myślą, że rozwiązanie kredytu to rozwiązanie całej umowy, ale nie w każdym przypadku. Z tego powodu analiza zakupów na raty i to szczegółowa to absolutna podstawa, aby nie płacić nagle całej kwoty, czyli z reguły kilku tysięcy złotych.

Raty 0% do szczegółowej analizy

Po zmianach prawnych każdy konsument może poprosić pośrednika (sprzedawcę) o wystawienie bezpłatnego projektu umowy kredytowej. Projekt możesz przestudiować dokładnie przed podpisaniem i to niekoniecznie od razu. Z ustawy o kredycie konsumenckim wynikają wykluczenia rozpatrywane właśnie w pożyczkach ratalnych. Większość sieci handlowych niejako wymusza droższe ubezpieczenia. Raty 0% w praktyce nie istnieją, ponieważ pośrednik odbija sobie na prowizji. Zwróć szczególną uwagę na zmienne oprocentowanie. To najpopularniejsza kategoria, ponieważ przy niskich stopach procentowych długi tak bardzo nie obciążają budżetu domowego.

Podsumowanie

Niektóre sieci handlowe zarabiają niewiele na udzielaniu kredytów, natomiast w ten sposób tworzą dodatkową bazę informacji do ewentualnej sprzedaży, czy na potrzeby rozwoju alternatywnych strategii marketingowych. Pamiętaj, że rozwiązanie umowy o kredyt ratalny to jedno, a zapłata za kupiony towar to drugie. Bezpieczeństwo konsumenta zwiększa bezpłatny projekt umowy kredytowej do wglądu.

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies.