Wybór lokaty bankowej

Lokata bankowa to jedna z form oszczędzania i inwestowania. Charakteryzuje się ona stosunkowo niewielkim, ale za to praktycznie pewnym i bezpiecznym zyskiem. Inwestując w lokatę powierzamy nasze środki bankowi, który zajmuje się ich pomnażaniem, odpowiednio je inwestując, w tym udzielając z nich kredytów. Po określonym czasie otrzymujemy nasze środki z powrotem, a wraz z nimi wypracowane odsetki, czyli nasz zysk. Jednak to, jak wysoki będzie zysk zależeć będzie w dużej mierze od rodzaju i warunków lokaty.

Oprocentowanie lokat

Do najważniejszych parametrów lokaty bankowej należy oczywiście jej oprocentowanie, gdyż to ono bezpośrednio określa, jak wysokie będą z niej zyski. Oprocentowanie to może być stałe lub zmienne. Co daje nam poszczególny rodzaj oprocentowania. Generalnie jest tak, że stopy procentowe wpływają na wysokość oprocentowania lokat. Jeśli stopy procentowe zostaną podniesione, to wzrośnie też wartość oprocentowania lokaty, a tym samym nasze zyski z niej. Odwrotna sytuacja będzie miała oczywiście miejsce w przypadku obniżki stop procentowych. Przy oprocentowaniu zmiennym, spadek lub wzrost wysokości oprocentowania może następować w trakcie trwania lokaty, jeśli tylko nastąpi zmiana wysokości stóp procentowych. Oprocentowanie stałe chroni nas przed takimi zmianami, ponieważ przez cały czas będzie obowiązywać oprocentowanie określoną na podstawie wysokości stóp procentowych w dniu otwierania lokaty. Oprocentowanie stałe daje nam w jakiś sposób pewną wysokość zysku, jednak oprocentowanie zmienne, to też szansa na ewentualne większe zyski przy podwyżce stóp procentowych.

Czas trwania lokaty

Jednak nie tylko oprocentowanie ma kluczowe znaczenie. Bardzo ważne jest również to, na jaki czas jest otwierana lokata. Od tego w pewnym stopniu będzie też zależeć sam zysk, gdyż pieniądze ulokowane na dłuższy okres będą dłużej pracować i przynosić większe zyski, ale ważniejsze w tym względzie wydaje się być co innego. Otóż jest taka zasada, że środków nie można wybrać przed upływem końca terminu trwania lokaty. Uściślając, wybranie środków spowoduje utratę wypracowanych odsetek. Dlatego też na lokatę długoterminową, czyli na przykład dwuletnią warto decydować się raczej wtedy, kiedy wiemy, że środki nie będą nam potrzebne przez dłuższy czas. W innym przypadku lepiej zdecydować się na jakąś lokatę krótkoterminową (np. kwartalną, czy miesięczną) na dobrych warunkach. Warto też zwrócić na częstotliwość kapitalizacji odsetek w trakcie trwania lokaty – im będzie ona częstsza, tym lepiej, ponieważ odsetki przy każdej kapitalizacji są dopisywane do kapitału i podstawa do naliczania kolejnych odsetek będzie większa.

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies.