
Jednym z najbardziej wziętych i modnych sposobów na pomnażanie swoich oszczędności i odkładanie środków finansowych na dowolny cel, jest założenie lokaty bankowej. Każdy bank zapewnia kilka propozycji lokat bankowych, które różnią się między sobą warunkami.
Współczesne lokaty bankowe, są niezwykle atrakcyjne dla klientów. Ich największą zaletą jest to, że nie trzeba już trzymać pieniędzy na lokacie przez kilka lat, bez możliwości zerwania umowy i wyciągnięcia pieniędzy z konta przed czasem. Obecnie jest mnóstwo lokat, które można założyć na dowolny okres czasu, nawet na kilka dni, lub na miesiąc.
Rodzaje lokat
Generalnie lokaty bardzo się od siebie różnią. Można je podzielić na kilka głównych kategorii. Najważniejszym podziałem jest podział na lokaty długoterminowe i lokaty bankowe krótkoterminowe. Wszystkie lokaty, których okres trwania nie przekracza jednego roku, są uważane za lokaty krótkoterminowe. Taka lokata może trwać nawet kilka dni, albo miesiąc, w zależności od potrzeb i oczekiwań. Najdłuższe lokaty, jakie są obecnie dostępne na rynku, to lokaty na okres 6 lat.
Lokaty bankowe można też podzielić, na lokaty jednorazowe i lokaty odnawialne. Lokata jednorazowa jest na określony czas i nie jest ona automatycznie przedłużana. Lokata odnawialna, zgodnie z umową okres jej trwania zostanie automatycznie przedłużony po jej zakończeniu.
Typy lokat
Lokaty są bardzo różnorodne. Są lokaty, które powielają się w różnych bankach, są też takie, które są nowoczesną propozycją danego banku. Możemy jednak wyróżnić kilka typów lokat, które są bardzo charakterystyczne. Poniżej przedstawiono ich najpopularniejsze wersje i lokaty najczęściej wybierane przez klientów.
- Lokata jednodniowa: jak sama nazwa wskazuje, zakłada się ją na jeden dzień. Kapitalizacja odsetek, odbywa się w systemie dziennym i jest ona automatycznie odnawiana na kolejny dzień, aż do momentu określonego w umowie.
- Lokata terminów: najpopularniejszy typ lokaty. Kapitalizacja odsetek następuje po zakończeniu trwania lokaty.
- Lokata progresywna: można do niej dopłacać pieniądze, w trakcie trwania umowy.
- Lokata nocna: Kapitalizacja odsetek po przekroczeniu wartości minimalnej, następuje w nocy, a w trakcie dnia środki na lokacie są dostępne dla klienta.
- Lokata elektroniczna: Zawiera się ją przez Internet, często jej oprocentowanie jest wyższe, niż na lokacie zawieranej w banku.
- Lokata dynamiczna: Można z niej wybierać pieniądze w dowolnym czasie trwania umowy. Jej oprocentowanie wzrasta, wraz z czasem trwania umowy.