
Zakładanie lokat bankowych to najpopularniejsza w Polsce praktyka oszczędzania. Warto jednak poznać wszystkie spotykane rodzaje lokat bankowych, aby maksymalizować zyski z posiadanego kapitału. W artykule porozmawiamy o potencjale lokaty progresywnej. Zobaczysz, czy taka forma oszczędzania opłaca się w krótkim, a może zdecydowanie dłuższym terminie.
Lokata progresywna wyróżnia się ciekawymi właściwościami dla inwestora indywidualnego. Oprocentowanie w pierwszych miesiącach obowiązywania lokaty progresywnej kształtuje się na minimalnych poziomach, aby wzrastać wraz z okresem współpracy inwestora indywidualnego z bankiem detalicznym. Lokata progresywna to rozwiązanie idealne dla długoterminowych inwestorów, którzy chcą budować maksymalne zyski z kapitału, do tego stosunkowo bezpieczne. W lokacie progresywnej chodzi przede wszystkim o analizę średniego oprocentowania. Otrzymujesz je po dodaniu tabeli oprocentowania od pierwszego do ostatniego miesiącu i przez dzielenie na ilość okresów oszczędnościowych. Lokaty progresywne to korzystna opcja, nawet pod względem podatkowym. Już po miesiącu na lokacie progresywnej otrzymasz zyski i możesz dopłacić kolejną kwotę oszczędności, aby rosła już na większym oprocentowaniu. Warto zobaczyć, w jaki sposób działa regulamin banku detalicznego pod tym względem. Nawet zerwanie lokaty progresywnej w późniejszym okresie nie jest dużym problemem. Musisz jednak rozpocząć oszczędzanie od nowa. Jeżeli utrzymasz lokatę progresywną przez wszystkie okresy, wtedy opłacalność takiego rozwiązania jest faktycznie zaskakująca. Nie rezygnuj nigdy z dokładnej analizy średniego oprocentowania, ponieważ w niektórych bankach detalicznych lokaty progresywne po uśrednieniu wyglądają źle w stosunku do standardowych narzędzi oszczędnościowych.
Lokata progresywne to bardzo ciekawe narzędzie, chociaż najlepsze dla inwestorów długoterminowych. Im dłużej oszczędzasz, tym lepsze warunki na lokacie progresywnej. Poza tym dokładnie studiuj regulaminy zakładania lokat progresywnych, a nie popełnisz błędów w obliczaniu średniego oprocentowania w skali rocznej. Czy masz na co dzień do czynienia z lokatami progresywnymi i jak oceniasz ich znaczenie w strategii inwestycyjnej?