
Ciężko jest znaleźć najlepszy kredyt konsolidacyjny nie mając do czynienia, na co dzień z produktami finansowymi. Często także osoby poszukujące takiego kredytu nie posiadają zdolności kredytowej, a konsolidacja jest ich jedyną szansą na odzyskanie stabilności finansowej. Warto jednak pamiętać, że każde zapytanie o kredyt w banku jest wykazywane w BIK, co sprawia, że powyżej 3 takich adnotacji kredytobiorca sam przekreśla szansę na kredyt konsolidacyjny.
Jakie banki oferują atrakcyjne kredyty konsolidacyjne?
Obecnie do najczęściej wymienianej oferty należy produkt Alior Bank, którego zaletami jest długi maksymalny okres kredytowania (do 120 miesięcy), opcja wcześniejszej spłaty kredytu czy brak poręczenia. Posiada także wady takie jak brak wakacji kredytowych czy konieczność założenia rachunku osobistego. Oczywiście podane dane to tylko parametry wyjściowe, a warunki kredytu zostaną wskazane dopiero w indywidualnym przypadku. Kolejnym często wskazywanym produktem jest pożyczka konsolidacyjny w Citi Bank Handlowy. Do jej korzyści należy zaliczyć długi okres kredytowania (nawet 120 miesięcy), brak poręczenia oraz dostępność dla nowych klientów. Natomiast wadami są brak wakacji kredytowych, brak możliwości wcześniejszej spłaty kredytu. Tymczasem PKO BP oferuje Mini Ratkę, czyli pożyczkę konsolidacyjną także nawet na okres do 120 miesięcy, udzielaną bez poręczenia, ale z brakiem wakacji kredytowych czy z możliwością wcześniejszej spłaty zadłużenia. Również Bank Pekao oferuje pożyczkę ekspresową z przeznaczeniem na spłatę zobowiązań w innych bankach. Pożyczka ta może zostać przyznana na okres od 12 – 84 miesięcy z możliwością wcześniejszej spłaty kredytu, ale wymaga założenia rachunku w Banku Pekao oraz nie zapewnia wakacji kredytowych. Kolejnym bankiem z interesującą ofertą jest Eurobank, którego kredyt konsolidacyjny może zostać udzielony na okres od 3 miesięcy do nawet 108, ale jednocześnie umożliwia skorzystanie z wakacji kredytowych czy wcześniejszą spłatę zadłużenia. Do wad tej propozycji można zaliczyć obowiązek założenia rachunku osobistego w Eurobanku czy przedstawienie zaświadczenia o zarobkach. Kredyt konsolidacyjny znajduje się również w ofercie mBanku, gdzie kredyt może być udzielony bez poręczenia, a kwota maksymalna kredytu jest wysoka (nawet do 150.000 PLN). Wadami tej oferty jest brak wakacji kredytowych oraz możliwości wcześniejszej spłaty zobowiązania. Również BGŻBNP Paribas posiada w swojej ofercie kredyt konsolidacyjny, który można wcześniej spłacić, nie potrzebuje poręczenia oraz może zostać rozbity na długi okres (do 120 miesięcy), jednakże wymagane jest prowadzenie konta w BGŻ BNP Paribas oraz przedstawienie zaświadczenia o dochodach.
Na co zwrócić uwagę przy wyborze oferty kredytu konsolidacyjnego?
Decydując się na konsolidację zadłużenia warto przejrzeć oferty uwzględniając takie czynniki jak:
- wysokość oprocentowania;
- wysokość prowizji;
- RRSO;
- wysokość raty miesięcznej;
- całkowita kwota do spłacenia;
- dopuszczalna kwota wnioskowania;
- maksymalny okres spłaty kredytu
- atrakcyjne warunki jak brak poręczenia czy wakacje kredytowe.
Istotne jest także pytanie, jakie kredyty można skonsolidować. Co do zasady kredyty konsolidacyjne mogą być zaciągnięte na spłatę takich zobowiązań jak:
- kredyt mieszkaniowy,
- pożyczka hipoteczna,
- kredyt gotówkowy,
- kredyt samochodowy,
- zadłużenie na karcie kredytowej,
- debet na rachunku bieżącym,
- raty za zakup produktów i usług
- i inne.
Problemem natomiast może okazać się zadłużenie w SKOK’ach i kredyty studenckie, gdyż banki zwykle nie podejmują się konsolidacji kredytów preferencyjnych czy pożyczek pozabankowych.