
Wiele osób korzystających z mieszkań pod wynajem chciało by w pewnym momencie swojego życia przystąpić do zakupu swojego miejsca na ziemi. Stworzenie warunków, w których mamy poczucie, że środki które inwestujemy tak naprawdę stają się częścią naszego projektu życia nie oznacza mrzonki, lecz może być realnym wyznacznikiem. Posiadanie własnego mieszkania bądź domu jest możliwie a niskie stopy oprocentowania kredytów hipotecznych coraz bardziej skłaniają młode pary do rozważania takiej możliwości. Czy ty również należysz do takich osób? Przekonaj się w jaki sposób możesz się przygotować na ewentualna inwestycję.
Na jakich warunkach przyznawane są kredyty hipoteczne.
Każdy kredytobiorca, aby z skorzystać z oferty banku musi posiadać odpowiednią zdolność kredytową. Zdolność nie oznacza jedynie naszych miesięcznych możliwości, lecz przedstawia założenie, że będziemy mieli silne podstawy długofalowe na spłatę zadłużenia. Obliczenie naszej zdolności można podzielić na przynajmniej dwa etapy. Pierwszym jest określenie wysokości naszych dochodów i rodzaju umowy jakim dysponujemy. Oczywiście im większe dochody i stabilny system pracy tym większa szansa na pozytywny wynik. Najbardziej rokujące okazują się umowy o prace na okres stały lub osoby samozatrudnione mający własny wkład kapitałowy. Wszytko po to by maksymalnie zabezpieczyć ewentualne niepowodzenia.
Kolejnym etapem weryfikacji jest ustalenie czy jako kredytobiorcy mamy na swoim koncie inne zobowiązania kredytowe lub czy należycie się z nich wywiązujemy. Jeżeli w naszej historii kredytowej pojawiły się zobowiązania bankowe a zostały już spłacone weryfikacja będzie obejmować to w jaki sposób udało się nam spłacić dług. Czy nasze działania były regularne itp. Wszystko ma wpływ na końcową decyzję. Warto również wspomnieć, że weryfikacja odbywa się na nieco rozszerzonej skali oceny kredytobiorcy. Tak jak w przypadku kredytów gotówkowych decyzje podejmuje system weryfikacji bez udziału czynników zewnętrznych tak w przypadku kredytów hipotecznych mamy sposobność indywidualnego działania banku na rzecz kredytobiorcy.
Wkład własny w nową inwestycję.
W zależności od polityki banku kredytobiorca jest zobligowany do wyłożenia wkładu własnego np. 25% z ogólnej sumy inwestycji. Mówimy oczywiście o polityce bankowej, czyli wewnętrznych ustaleniach oraz możliwościach naszych jako kredytobiorcy. To, ile minimalnie lub maksymalnie jesteśmy w stanie wyłożyć na zakup lub remont mieszkania będzie miało wpływ na naszą miesięczną ratę oraz przywileje związane ze spłatą. Wkład własny jest zabezpieczeniem ze strony banku przed ewentualna zmiana finansową z naszej strony, ale również gwarancja naszej rzetelności i wiarygodności. Oferty bankowe są na tyle elastyczne, że oferują kredyty hipoteczne również baz konieczności wpłaty własnych zasobów, lecz zapewne będzie konieczność wykupienia dodatkowych ubezpieczeń itp. Co może znacznie zwiększyć ogólny koszt uzyskania wsparcia.