Kredyty hipoteczne – ile trzeba na nie czekać

Obecnie kredyty hipoteczne z każdym rokiem przyciągają uwagę coraz większej ilości osób. Jednym z powodów jest przede wszystkim coraz większa konkurencja wśród banków, które starają się zainteresować klientów niższymi kosztami takimi jak wysokość oprocentowania czy prowizja.

Na zainteresowanie klientów duży wpływ ma także fakt, że obecnie kredyty hipoteczne można uzyskać znacznie łatwiej niż kilkanaście lat temu. To sprawia, że o wiele więcej osób może sobie na nie pozwolić i dzięki temu stać się właścicielami domu czy mieszkania. Powodem tego że kredyty są łatwiej dostępne jest między innymi to, iż banki obniżyły progi dochodowe dla osób zainteresowanych kredytem tego typu, obecnie nawet zarobki niewiele przekraczające najniższą krajową dają możliwość starania się o uzyskanie kredytu. Oczywiście od wysokości zarobków zależy to, jaką sumę kredytu można uzyskać. Banki kusza klientów także wieloma opcjami dodatkowymi, które w głównej mierze mają sprawić, że spłata kredytu będzie łatwiejsza i tańsza. Jedną z możliwości, którą banki coraz częściej udostępniają zainteresowanym klientom jest możliwość negocjacji wysokości zarówno oprocentowania jak też prowizji.

Na kredyty hipoteczne decydują się przede wszystkim młodzi ludzie, dla których jest to doskonała szansa na zakup własnego lokum. Obecnie coraz częściej chcą być samodzielni zamiast mieszkać z rodzicami. Jednak koszt wynajmu mieszkania czy domu może być wyższy niż koszt płacenia raty miesięcznej kredytu, dlatego decydują się na podjęcie takiej właśnie decyzji. Składanie wniosku o kredyt wymaga skompletowania dokumentów dotyczących nieruchomości, która ma być przedmiotem zakupu. W przypadku nowych lokali można takie dokumenty bez problemu uzyskać od dewelopera, jednak gdy chodzi o zakup nieruchomości z rynku wtórnego czasem trzeba się nieco postarać. Jedną z ważniejszych kwestii jest wycena nieruchomości, która musi być wykonana przez profesjonalistę. Obecnie jednak banki wychodząc naprzeciw klientom współpracują z rzeczoznawcami, a koszty wykonania przez nich wyceny zazwyczaj doliczane są do kosztów kredytu. Banki udzielają kredytów tylko na te nieruchomości, które nie mają żadnych obciążeń. Dlatego wymagają również danych z księgi wieczystej nieruchomości, gdyż jeśli takowe istnieją właśnie tam są wpisywane. Pomimo tego, że konieczne jest skompletowanie wielu dokumentów to jednak trwa to stosunkowo krótko, zaś samo rozpatrzenie wniosku przez bank obecnie trwa często nawet tydzień lub niewiele krócej. To dla klientów bardzo dobra wiadomość, mogą bowiem liczyć na to, że o wiele szybciej będą się mogli wprowadzić do swojego mieszkania.

Bank do złożenia wniosku o kredyt wiele istotnych informacji może sprawdzić samodzielnie. Zaliczają się do nich takie jak historie klienta w bazach BIK czy BIG, które nie tylko wykazują ewentualne zadłużenie klienta ale również mają wpływ na jego zdolność kredytową. Ci, którzy posiadali wcześniej zobowiązania i zostały już spłacone, przede wszystkim terminowo, mają znacznie większe szanse na uzyskanie takich kredytów niż osoby z czystą historią w BIK. Klient musi jedynie wyrazić zgodę na to, aby bank mógł samodzielnie dokonać takiego sprawdzenia. Obecnie takie informacje banki sprawdzają korzystając z Internetu, co znacznie przyspiesza czas ich uzyskania. Często przyspieszeniem rozpatrzenia wniosku o kredyt hipoteczny może być zgoda klienta na to, aby bank sprawdził historię jego konta. Informacje na temat ofert banków dotyczących kredytów hipotecznych można obecnie bez problemu znaleźć w Internecie, gdzie coraz więcej osób zaczyna poszukiwanie wszelkich informacji.

Kredyty zarobki, bank

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies.