• |  
           

Czy kredyt jest nam naprawdę potrzebny? Oto 5 kroków, by to sprawdzić!

Opublikowano w 2019-09-06
Napisany przez Site Owner

Szacuje się, że mniej niż połowa zaciąganych kredytów gotówkowych, jest wynikiem głębszej analizy możliwości finansowych gospodarstwa domowego, na bankowe-nowinki.com.pl znajdziesz dobry kredyt idealny dla Twoich potrzeb. Zdecydowana większość z nich zaciągana jest głównie na wskutek biezących decyzji i niekonieczne przeanalizowanych potrzeb. Jak zatem uniknąć sytuacji nadmiernego zadłużenia, skutecznie analizując sensowność zaciągania kredytów gotówkowych? 

Czy boimy się kredytu?

Najpierw zacznijmy jednak od głębokiej analizy naszego podejścia do kredytów gotówkowych. Oczywiście strach jest tu zbyt dosadnym pojęciem. Bardziej trafnym byłaby bojaźń, tym większa, im na dłuższy okres czasu zaciągamy dane zobowiązanie. Jeszcze kilkanaście lat temu takie zjawisko było normą. Zaciąganie pieniędzy w banku było oczywiście modne, ale w umysłach kredytobiorców wiązało się ze zbyt dużym ryzykiem. Długie lata stabilności gospodarczej spowodowały, że ludzie przestali do tego podchodzić wystarczająco ostrożnie. Kredyt gotówkowy stał się czymś tak naturalnym, że jego zaciąganie już nie wiąże się nawet z bojaźnią. Niestety, to co pięknie wygląda w ofertach i folderach reklamowych, nie ma przeniesienia na rzeczywistość. W przypadku utraty pracy, bądź dodatkowych wydatków, mogą pojawić się spore problemy. Jak ich uniknąć?

Analiza potrzeb, czyli zaciąganie kredytu gotówkowego od kuchni

Przed zaciągnięciem kredytu gotówkowego, należy dokładnie zastanowić się nad kilkoma istotnymi aspektami. My tą analizę nazwiemy "drogą pięciu kroków". Z jakich kroków ona się składa?

Nie możesz dziś, możesz jutro! Ta zasada powinna być najistotniejszą, przy zaciąganiu kredytów i pożyczek na relatywnie niewielkie inwestycje. Przykładowo chcąc sobie kupić pralkę za 2000 złotych, nie musimy robić tego od razu (jeśli jeszcze działa stara rzecz jasna). Jeśli mamy na to czas, możemy przez kilka miesięcy odłożyć tą kwotę a następnie kupić za nią wymarzony produkt.

Spróbuj taniej! Jeśli już musisz kupić określony produkt, spróbuj poszukać ciekawszych ofert kredytowych, niż ta, którą akurat widzisz. Oczywiście korzyści te bezpośrednio nie muszą wiązać się z niższą ceną pralki (bądź innej inwestycji), lecz również z dodatkowymi promocjami, takimi jak np. raty 0 procent.

Jeśli możesz, zapłać szybciej! Oczywiście decyzję tą należy podjąć już na etapie planowania zaciągania kredytu. Na czym ona polega? Decydując się na kredyt, spróbuj zastanowić się, czy przy bieżącej sytuacji Twojego gospodarstwa domowego, będziesz mógł spłacić ją szybciej. Jeśli nie, oznacza to, że zaciągasz zobowiązanie na granicy płynności finansowej. Czy warto zatem ryzykować całkowitą plajtę domowego budżetu?

Masz oszczędności? Trzymaj je! Planując zaciągnięcie kredytu bankowego powinieneś liczyć się z utrzymaniem chociażby częściowych oszczędności. Kupując np. auto, nie należy części inwestycji finansować całością odłożonych środków. Lepiej wziąć kredyt na większą sumę, niż wydać wszystkie oszczędności, które przecież z biegiem czasu mogą się przydać.

Możesz kupić taniej? Zrób to! Każdy zakup warto dokładnie przemyśleć również pod kątem funkcji i możliwości danej inwestycji. Sugerowanie się np. zakupem telewizora, który ma więcej niezrozumiałych i nieprzydatnych dla nas funkcji (i kosztuje znacznie więcej) nie ma większego sensu.

Podsumowanie

Zaciągnięcie kredytu gotówkowego "z głową" jest równie ważne, co jego terminowa spłata. Pamiętajmy, że jego mądre zaciąganie korzystnie wpłynie nie tylko na koszty zobowiązania finansowego, ale też na płynność finansową gospodarstwa domowego i wszystkich jego członków.