• |  
           

Dobra lokata bankowa

Opublikowano w 2015-10-23
Napisany przez Site Owner

Lokata terminowa to inwestycja o stosunkowo niewielkich zyskach, ale co warte podkreślenia zyskach bezpiecznych i praktycznie pewnych. W dodatku nie wymaga ona jakiejś specjalnej znajomości zasad inwestowania w szczegółach, ponieważ tym zajmuje się już po prostu bank. Jedyne co powinien wiedzieć ktoś, kto zamierza ulokować swoje pieniądze w banku to to, gdzie są oferowane najkorzystniejsze warunki. Trzeba więc tylko znać ogólne parametry lokat i z czym się wiążą oraz można się wspomóc rankingami lokat dostępnymi w sieci, aby ułatwić sobie wyszukiwanie.

Podstawowym parametrem każdej lokaty, wpływającym bezpośredni na zyski z niej, jest jej oprocentowanie. Znaczenie ma jednak nie tylko jego wysokość, ale również jego rodzaj, który będzie określał, czy będzie się ono zmieniać w trakcie trwania lokaty, jeśli będą się zmieniać wartości stóp procentowych. Tak więc oprocentowanie może być stałe, albo zmienne. Przy stałym oprocentowaniu pod uwagę bierze się wartość obliczoną w oparciu o wysokość stóp procentowych z dnia otwierania lokaty i wartość ta obowiązuje przez cały czas jej trwania. Przy oprocentowaniu zmiennym zaś pod uwagę jest brana bieżąca wartość stóp procentowych. Dlatego też oprocentowanie może w czasie trwania lokaty zmieniać swoja wartość, a tym samym zyski mogą być mniejsze lub większe.

Na zyski z lokaty będzie też wpływać częstotliwość kapitalizacji odsetek? Czym w ogóle jest kapitalizacja? Otóż jest to nic innego, jak doliczanie wypracowanych odsetek do kapitału, a tym samym powiększenie kwoty, od której będzie się naliczać kolejne odsetki. Oznacza to, że im częstsza kapitalizacja, czyli częstsze powiększanie tej kwoty, tym większe będą zyski. Na zyski może również wpływać czas trwania lokaty. Im dłuższy czas trwania, tym środki dłużej pracują, a ponadto bank czasem oferuje nieco lepsze warunki dla tych, którzy udostępnia mu na dłuższy czas swoje oszczędności. Jednak nie zawsze lokata długoterminowa jest rozwiązaniem optymalnym. Wiele zależy bowiem od tego, kiedy będziemy chcieli podjąć środki, a możemy to zrobić dopiero na zakończenie lokaty. W wcześniejsze wybranie środków skończy wiś utrata odsetek. Dlatego też jeśli wiemy, że pieniądze będą nam potrzebne w niedalekiej przyszłości, to lepszym rozwiązaniem wydaje się być lokata o krótszym czasie trwania.

Banki oprócz standardowych lokat oferują również lokaty takie, jak lokata w obcej walucie (np. euro, czy frank szwajcarski), czy też lokaty podwójne. Te ostatnie dają większe zyski, nawet na poziomie kilkunastu procent, ponieważ część środków jest inwestowana tak jak na zwykłej lokacie, zaś druga część jest inwestowana w przedsięwzięcia nieco bardziej ryzykowne, ale też przynoszące potencjalnie większe zyski.