• |  
           

OSZCZĘDNOŚCI Z LOKAT BANKOWYCH

Opublikowano w 2015-08-18
Napisany przez Site Owner

Gdy nie mamy co zrobić z wolnymi środkami finansowymi, zastanowienie się nad ofertą lokat bankowych może być całkiem zasadnym posunięciem. Czym są lokaty bankowe i jakie korzyści oferują tym, którzy zdecydują się skorzystać z oferty banku ?

Nie zawsze jest tak, że mamy problem ze znalezieniem pracy, ledwo starcza nam „od pierwszego do pierwszego” i nie mamy wolnych środków z finansowych. Niektórzy z nas zarabiają bardzo dobrze, nie posiadają dużych potrzeb i większość zapracowanych pieniędzy udaje się im odłożyć. Zamiast jednak trzymać te pieniądze w przysłowiowej skarpecie lub na zwykłym koncie oszczędnościowym możemy zdecydować się założyć lokatę bankową. Uprzedźmy fakty od razu – nie uczyni to z nas milionera, bo oprocentowanie tych lokat jest raczej niskie. Co jednak zyskamy ? Przede wszystkim unikniemy efektu inflacji, nie tracąc tym samym wartości pieniądze, a dodatkowo możemy zarobić trochę grosza, oczywiście adekwatne do wpłacanego przez nas kapitału.

Przeglądając oferty lokat bankowych natknąć się można na różne stopy zwrotu. Im wyższy będzie wpłacany przez nas depozyt, tym większe oprocentowanie zostanie nam zaoferowane. Wiele lokat bankowych w swoich ofertach ma zaznaczone jaki minimalny depozyt może zostać złożony. Gdy przypatrzymy się najbardziej atrakcyjnym ofertom szybko dostrzeżemy, że są one przeznaczone dla ludzi, którzy posiadają co najmniej 100 000 zł. Gdy rozpatrujemy przypadku ludzi mających po kilka milionów złotych to trzeba wiedzieć, że otrzymują oni spersonalizowaną ofertę od banku, która oczywiście jest znacznie bardziej korzystna, niż ta dostępna dla przeciętnego „Kowalskiego”.

Innym czynnikiem, który wpływa na to jaki zyski z lokaty bankowej będziemy odnotowywać jest długość trwania tejże lokaty. Na im dłuższy okres czasu powierzymy pieniądze do banku, tym lepsza oferta zostanie nam zaprezentowana. Niektóre lokaty są krótkoterminowe i nie trwają dłużej niż rok (najczęściej 3 lub 6 miesięcy). Te bardziej korzystne, czyli długoterminowe mogą wymagać od klienta banku powierzenia swoich oszczędności nawet na 3 czy 5 lat, co na pewno trzeba przemyśleć, bo pieniądze nie zawsze można wypłacić w dowolnym momencie, co czasem może stanowić pewien problem.