• |  
           

UBEZPIECZENIE KREDYTU

Obecnie standardem stosowanym w wielu bankach jest ubezpieczenie kredytu – czasem dobrowolne, a czasem niestety obowiązkowe do kredytu w danej wysokości, i oczywiście płatne. To, jak wiele płacimy za ubezpieczenie, i czy jest ono konieczne, zależyt od kilku czynników – przede wszystkim od konkretnego banku i jego wymagań, oraz od kwoty kredytu i terminu jego spłaty. Wejdź na tę stronę  po dobry kredyt gotówkowy na niskarata.org dla każdego z Was, z porównaniem wielu ofert w jednym miejscu.

Rodzaje ubezpieczeń

Ubezpieczenie typu „assistance” jest to dość droga i niezbyt opłacalna opcja ubezpieczenia, polegająca na tym, że bank oferuje nam darmowe usługi hydraulika czy ślusarza, którzy pomogą nam uporać się z niedogodnościami wynikłymi ze zwykłych domowych usterek. Niestety, wielu kredytobiorców zapomina o tym, że co miesiąc opłaca takie ubezpieczenie, nie pamięta o przysługujących im prawach i zwyczajnie marnuje własne pieniądze. Wspomnieć jednak należy, iż niektóre banki podczas rozmów z klientami nie spieszą się informować, że ubezpieczenie pokrywa jedynie dojazd fachowca do klienta, a nie samą robociznę, lub na odwrót.

Ubezpieczenia spłaty kredytu – są to ubezpieczenia, na które rzeczywiście warto płacić swoje pieniądze, szczególnie gdy zadłużamy się na okres na przykład 30 lat. W sytuacji śmierci kredytobiorcy, trwałej niezdolności do pracy w wyniku wypadku lub choroby, zadłużenie nie przechodzi na najbliższych kredytobiorcy, lecz zostaje w całości spłacone przez ubezpieczenie – bez względu na ilość rat pozostałych do końca umowy.

Ubezpieczenie na wypadek utraty pracy – to również rodzaj ubezpieczenia, który jest korzystny, szczególnie w czasach, gdy o stałą pracę trudno, a kryzys na rynku pracy wciąż się pogłębia. W wyniku utraty pracy ubezpieczenie pokrywa na przykład sześć kolejnych rat kredytu – to czas, w którym możemy spokojnie zając się szukaniem kolejnego źródła dochodu. Każdy bank ma jednak nieco inne ustalenia dotyczące tego ubezpieczenia – na przykład, gdy zostaniemy zwolnieni z pracy dyscyplinarnie lub sami się zwolnimy, wówczas nie możemy liczyć na ubezpieczenie. Zwykle obejmuje ono tylko sytuacje zwolnień grupowych spowodowanych koniecznością redukcji etatów w firmie, czyli takie, w których pracownik pomimo prawidłowego wykonywania swoich obowiązków nie może być dłużej zatrudniany. Warto przemyśleć kwestie różnych ubezpieczeń swoich kredytów.