• |  
           

LOKATA BANKOWA TO ZAWSZE DOBRE WYJŚCIE

Opublikowano w 2014-09-05
Napisany przez Site Owner

Zabezpieczenie finansowe to jeden z najważniejszych celów większości z nas. Tym bardziej, że obecny okres niektórzy określają kryzysem, co wiąże się często z gorszą sytuacją przedsiębiorstw czy banków. W związku z tym coraz częściej szukamy możliwości ku temu, by odłożyć pieniądze na tak zwaną czarną godzinę i w razie jakichś ewentualności być zabezpieczonym na tyle, by nie obawiać się o swoją przyszłość. Oszczędzanie wiąże się jednak także z naszym myśleniem o przyszłości - także przyszłości naszych dzieci. Gdy wchodzimy w wiek dorosły - powinniśmy już zacząć powoli myśleć o zapewnieniu naszemu dziecku odpowiednich finansów, które z pewnością będą potrzebne - chociażby na dodatkowe kursy językowe, wspólne wakacje, potem także na studia dla naszego dziecka.

Tylko lokata?

Istnieje kilka możliwości, które powinniśmy dobrze rozpatrzyć przed podjęciem decyzji o oszczędzaniu. Jest to bowiem proces długotrwały i zdecydowanie nie powinniśmy decyzji o oszczędzaniu podejmować pochopnie. Jedne osoby mają świetny pomysł na biznes i wiedzą, że warto jest w ich przypadku zainwestować pieniądze, bo zwrócą się one wielokrotnie. Innym wyjściem jest granie na giełdzie, lub założenie lokaty bankowej.

Nie trzeba nikomu z pewnością tłumaczyć tego, jak bardzo ryzykowne jest granie na giełdzie. Gwałtowne wahania rynku, lub danego przedsiębiorstwa mogą czasem doprowadzić wręcz do ruiny, przez co możemy stracić całe nasze oszczędności. Ryzyko jest więc równie duże, jak możliwości zarobku. Jeśli i Ty należysz do osób, które obawiają się ryzykowania całych swoich oszczędności na giełdzie - powinieneś pomyśleć o lokacie bankowej.

Lokatą bankową nazywamy umowę między bankiem a klientem. W jej wyniku - przekazujemy pewne środki finansowe bankowi. Bank natomiast zobowiązuje się, że po upłynięciu danego okresu zwróci je nam, wraz z odsetkami, których wielkość ustalana jest przy podpisywaniu umowy. W wyniku lokaty bankowej - bank dostaje pieniądze, które może następnie inwestować, lub na ich podstawie udzielać kredytów innym klientom banków. My z kolei zarabiamy na tym pewną kwotę. Musimy jednak przed podjęciem decyzji o założeniu lokaty dowiedzieć się kilku rzeczy - na co powinniśmy zwracać uwagę.

Zwróć na to uwagę!

W najprostszym z możliwych przypadków - powinniśmy zwracać uwagę przede wszystkim na to, na jak długo podpisujemy umowę z bankiem. To kluczowa sprawa. Od niej zależy, kiedy dostaniemy nasze pieniądze z powrotem, a więc i nasz zarobek. Poza tym - musimy wiedzieć jak wysokie jest oprocentowanie naszej lokaty, zgodnie z myśleniem - im większe, tym lepiej. Wybór banku zależy już od nas. Najlepiej jest przejrzeć sieć, w poszukiwaniu porównywarek lokat, ewentualnie znaleźć doradcę finansowego (jeśli chcemy sporo zainwestować), który pomoże nam dokonać wyboru. Jedno jest pewne - założenie lokaty zawsze opłaca się bardziej, niż nie założenie jej w ogóle. Wkładając pieniądze do sejfu lub skarpety - tracimy możliwy zarobek!