• |  
           

KREDYT DŁUGOTERMINOWY – JAK GO SPŁACIĆ?

Opublikowano w 2014-09-18
Napisany przez Site Owner
Własne mieszkanie, nowy samochód, czy spełnienie marzeń wymagających wielotysięcznego wkładu finansowego, to niestety konieczność zaciągnięcia kredytu w banku. Realia są takie, że mało kogo stać na to, by kupić mieszkanie czy auto za odłożone pieniądze, a przy pomyślnych wiatrach odkładanie pewnej sumki na konto w banku może się zakończyć sukcesem po kilkunastu latach – co niestety nie każdego satysfakcjonuje.

Gdy więc uda nam się przebrnąć przez wszystkie formalności bankowe i otrzymamy wymarzony kredyt, zwykle cieszymy się nim tylko do momentu urzeczywistnienia marzeń o zakupie nowego lokum czy auta, a później zaczyna się comiesięczne spłacanie rat. Ponieważ nie mamy zbyt wielkiego wpływu na to, jak będzie nam się powodziło finansowo za dziesięć czy piętnaście lat, a kredyt chcemy wziąć na dwadzieścia, musimy pomyśleć jak najkorzystniej go rozplanować, by nie był on ogromnym obciążeniem w budżecie.

Przede wszystkim, należy pomyśleć o ubezpieczeniu kredytu, czyli ewentualnym okresie karencji na czas, gdy będzie nam się w życiu gorzej powodziło, i będziemy mieli to poświadczone dokumentami – na przykład, gdy wskutek redukcji etatów stracimy pracę, lub gdy zachorujemy i nie będziemy w stanie pracować, za to będziemy wymagać wieloletniej rehabilitacji. Oczywiście banki uznają sytuacje losowe i zabezpieczają swoich kredytobiorców przed takimi przykrymi sytuacjami. Warto pomyśleć również o wysokości rat. Często osoby decydują się na kredyt, którego pierwsze raty są najwyższe, i stopniowo z upływem czasy trwania umowy maleją. To również korzystny sposób, gdyż dzięki niemu tylko przez pierwszych kilka czy kilkanaście miesięcy będziemy musieli zaciskać pasa, następne raty będą już odrobinę mniejszym obciążeniem dla naszych portfeli, i będą oznaczały już zmierzanie ku końcowi spłaty długów. Nie jest łatwo wybrać najlepszy bank i dobrać idealny kredyt do naszych potrzeb i możliwości. Jednak banki zwykle starają się iść kredytobiorcom na rękę zdając sobie sprawę, jak dużym obciążeniem są wielkie kredyty gotówkowe, oraz że nie zawsze można zagwarantować płynność płatności rat. W sytuacjach spornych warto się poradzić doradcy kredytowego, którego zadaniem jest właśnie dobieranie optymalnych dla każdego kredytów.